Loppusyksy ja alkutalvi on säiden suhteen ankeinta aikaa Suomessa. On pimeää, märkää ja kylmää. Kesä on ohi eikä kunnon talvi ole vielä saanut valtaa. Nyt on aika mennä kylpylään. Suomesta löytyy monia kylpylöitä, joiden yhteydessä on caravan-alue tai sellainen löytyy läheltä.
Huhmari
Huhmari sijaitsee kauniilla paikalla Höytiäisen rannalla, Joensuun pohjoispuolella. Hotellin ja mökkialueen takana kohoaa Huhmarvuori, jonka rinteillä kiertelee hyvät kävely- ja hiihtoreitit. Taukopaikkana matkanvarrella on metsäkota.
Ulkoilun jälkeen maistuu kellistely lämpimässä vedessä, päärakennuksen alakerran kylpyläosastolla.
Saunoja on kaksi ja altaita kolme sekä yksi suuri pyöreä poreallas, jossa on mukava loikoilla ja katsella suuren ikkunan takana pauhaavaa lumipyryä.
Pisimmässä altaassa voi harrastaa kuntouintia. Pienin on matala lastenallas. Keskikokoisessa on hierovia suihkuja ja virtauksia. Tunnelin kautta voi uida ulkoaltaaseen. Allasosaston yhteydessä on pieni baari.
Ravintoa ja tanssia
Uimisessa tulee nälkä, mutta apu on lähellä. Yläkerran ravintolaan mahtuu 300 henkeä. Seisova lounaspöytä ja päivällinen on tarjolla päivittäin. Elävä orkesteri esiintyy joka lauantai. Kallioravintola Louhen ikkunat aukeavat Höytiäisen järvelle. Ravintolatilojen yhteydessä on kokoustilat kaksi saunaa ja allashuone.
Pieni caravan-alue
Caravan-alue sijaitsee lähellä päärakennusta. Sähköistettyjä ajoneuvopaikkoja on vain kahdeksan, mutta hätätilassa pysäköintialueellakin on sähköpaikkoja.
Huoltorakennuksessa on vessat, suihkut, keittiö ja kemiallisen vessan tyhjennys. Rakennus on caravan-paikoista hieman turhan kaukana, mutta uutta aluetta on suunniteltu lähemmäksi huoltorakennusta ja rantaa. Mökkejä alueelta löytyy 78, vuodepaikkoja on yhteensä 350. Kesällä on käytössä rantasauna ja grillikatokset.
Ikaalisten Kylpylä
Puolisen tuntia Tampereelta pohjoiseen löytyy Ikaalisten kylpylä, yksi Suomen tunnetuimmista. Paikka on sekä lapsiperheiden että kuntoutusasiakkaiden suosiossa. Trooppisella allasosastolla ilma ja vesi ovat aina 30-asteisia. Allasosastolla on porealtaita, vastavirta-allas, hierovia suihkuja ja putouksia. Ulkonakin on lämmin allas.
Lapsille on oma vesimaailma. Liukumäellä on pituutta 58 metriä. Saunoja on useita, myös höyrysauna. Kylpyaika on kolme tuntia. Yhdistetty Piknik ja Vesitropiikin sisältää aterioinnin buffet-pöydässä. Kylpylän yhteydessä toimii kuntoutuskeskus.
Useita ravintoloita
Ikaalisissa on useita ravintoloita. Allasosaston yhteydessä on Tropical Bar. Hotellin aulassa on lisää tarjontaa. Löytyy pizzapaikka, kahvila ja pubi. Pääravintola Violettassa on buffet-pöytä. Á la carte-annokset löytyvät Charmantista. Iltaisin on runsaasti viihdetarjontaa.
Lapsiperheitä kiinnostaa varmasti matkaparkin vieressä sijaitseva Ti-Ti-nallen elämystalo. Talo on avoinna talvella lauantaisin, talvilomien aikoina viikollakin
Matkaparkki
Ikaalisten Kylpylän matkaparkki on avoinna ympäri vuoden. Sähköpaikkoja on 20. Palveluihin kuuluu sauna, wc ja ravintolapalvelut. Parkkiin on päärakennukselta matkaa puolisen kilometriä. Iltasella ja yöaikaan vessat ovat hieman turhan kaukana, eli jos iltaa vietetään omassa matkamökissä on helpointa ottaa oma vessa käyttöön.
Kalajoen Hiekat: Kylpylähotelli Sani
Kalajoen hiekkojen Kylpylähotelli Sanissa on trooppinen allasosasto. Veden lämpötila on +30 astetta, porealtaassa vielä hieman lämpimämpää. Kuntouintia voi harrastaa virtaavassa vedessä tai normaalilämpöisessä (+26) kuntouintialtaassa. Kylpylässä on myös vesiliukumäki ja hierovia suihkuja. Varman virkistäytymisen saa kahdeksanasteisessa kylmäaltaassa.
Tapion Tupa
Yöksi Majoitumme Tapio Tuvan karavaanialueelle puolisen kilometriä rannalta. Alue on auki ympäri vuoden. Ajoneuvopaikat ovat asfalttitaskuja mäntymetsikössä. Huoltotilat ovat vaatimattomat mutta siistit. Tapion Tuvan yhteydessä on ravintola ja pieni kauppa, josta saa elintarvikkeita ja matkamuistoja. Sauna järjestyy tilauksesta.
Kannonkosken Piispalan PiiSpa
Koeajomatkalla Jyväskylän pohjoispuolella suuntaamme vaihteeksi pienemmille teille. Matkalla poikkeamme Huopanankoskelle, joka oli Juhani Ahon lempipaikkoja.
Seuraava etappi on Pyhä-Häkin kansallispuisto, jonka ikihongikkoon ja pitkospuille teemme pienen patikkaretken. Kotajärven laavulla paistamme makkarat ja juomme kahvit.
Lopulta saavumme pieneen Kaanonkosken kirkonkylään ja kun vielä jatkamme muutaman kilometrin, olemme keskellä ei mitään, Piispalassa. Yllättäen metsätien mutkan takaa löytyy laaja ja monipuolinen lomakeskus ja valtakunnallinen nuorisokeskus. Piispalassa on myös monipuolinen vesi- ja jääliikuntakeskus. Alue on erilaistunut erilaisten nuorisoleirien järjestämiseen. Mökeissä on majoitustilaa lähes kahdelle sadalle hengelle. Kun kaikki parvetkin otetaan käyttöön, löytyy majapaikka lähes 350 hengelle. Nuortenleireillä telttamajoituksessa on ollut vieläkin suurempia ryhmiä. Esimerkiksi 4H:n pohjoismaisella leirillä 5000 ja Tervas-leirillä 14 000 osanottajaa!
PiiSpahan polskimaan
Me majoitumme matkailuautollamme uimahallin pihalle, sähkötolpan viereen. Paikalla ei näy väkeä mutta kun työ- ja koulupäivä on ohi pölähtää paikalle metsien kätköistä ja lähiseudun pikkukylistä jäähallillinen junnuja kiekkoharjoituksiin.
Kellarista alkaa kuulumaan keilapallon kolahtelua. PiiSpa-uimahallin vesijumppa-altaan valtaa suuri joukko naisia.
Vesi kuohuu musiikin tahdissa perheen miesten kauhoessa matkauintia viereisessä altaassa. Mekin pulahdamme saunan jälkeen sekaan ja kokeilemme ensimmäistä kertaa elämässämme vesijuoksua. Yllättävän raskasta. Kuntosalin jätämmekin väliin.
Saunan jälkeen hörppäämme kupilliset kuumaa PiiSpan kahviossa.
Matkaparkki kesällä
Piispalassa on rannassa matkaparkkityyppinen caravan-alue. Kivijärven rannassa on leiriytyjille oma huoltorakennus. Rannassa on myös hyvät grillikatokset ja hienot rantasaunat perinnesaunoineen. Piispalassa järjestetään paljon perhetapahtumia tilauksesta. Hiihtolomien aikaan on ohjelmallisia viikkoja.
Kuusamon Tropiikki
Holiday Club Kuusamon Tropiikin kylpylä on avoinna joka päivä.
Vehreällä allasosastolla on monenlaisia trooppisia kasveja ja luonnonkiviä, jotka luovat trooppista tunnelmaa keskellä erämaata. Porealtaiden lämpötila on 32 astetta. Ison altaan syvyys on 92-132 senttiä. Altaalla on hierova 10 metriä leveä vesiputous, vesihierontapisteitä ja vastavirtajoki.
Kylpylän saunaosastolla on perinteisten suomalaisten saunojen lisäksi miehille ja naisille yhteinen höyrysauna ja tilaussauna terasseineen. Lasten suosikki on tietysti 45 metriä pitkä vesiliukumäki tunneleineen. Perheen pienimille on turvallinen lastenallas. Harmony Spassa saat aromaterapeuttisia hoitoja sekä hierontaa ja lämpöhoitoa.
Toimintaa nuorille
Angry Birds Activity Park sijaitsee kylpylähotellissa. Kuusamon Tropiikin aktiviteettipuisto on kooltaan 1400 m2 ja sieltä löytyy 10 aktiviteettipistettä. Pisteisiin kuuluu Kuusamon erikoisuus, Parkour-alue.
Caravan-alue suljettiin vuonna 2015. Jatkosta ei ole tietoa…
Ruissalon Kylpylä
Ruissalon kylpylässä, 12 kilometriä Turusta, on uima- ja liikunta-altaiden veden lämpötila 27 astetta. Jos ei sekään riitä, voi siirtyä 35-asteiseen porealtaaseen.
Jos tämäkin tuntuu vielä viileältä, voi käydä ulkona meressä uimassa. Tämän jälkeen sisäaltaiden vesi tuntuu varmasti taas lämpimältä.
Saunoja on käytössä kaksi, miehille ja naisille omansa. Lisäksi on tilaussauna ryhmille. Hoitojakin on tarjolla perinteisestä hieronnasta erilaisiin yrtti- ja aroma-hoitoihin. Allasosaton yhteydessä on myös solarium ja baari. Allas- ja saunaosasto on auki päivittäin kahdeksasta ilta yhdeksään.
Puhdistautumisen jälkeen voi nauttia kahvit aulakahviossa tai viettää pidempää iltaa ravintolassa ruokaillen ja tanssien. Merisalissa on elävää musiikkia viikonloppuisin ja viikolla mm. tee-se-itse-ohjelmaa eli karaokea.
Ruissalo Caravan
Kilometrin päässä kylpylästä on Ruissalon leirintäalue. Telttailualue ja suurempi huoltorakennus ovat talvella suljettuina mutta SF-Caravan Turku ylläpitää caravan-aluetta ja käytössä on pienempi huoltorakennus. Hiljan remontoidussa rakennuksessa on vessat, suihkut sekä keittiö astianpesutiloineen. Kemssan tyhjennyskin on käytössä.
Runni
Runnin Kylpylässä on vietetty kylpyläelämää pitkään. Terveyslähde löydettiin 1750-luvulla.
Runnin rautapitoisella vedellä todettiin olevan terveyttä edistävää voimaa. Runnilla on lomaillut monia kuuluisia suomalaisia kuten Akseli Gallen-Kallela, Eino Leino, Aino Ackté, Oskar Merikanto, Toivo Kuula, Leevi Madetoja, Juhani Aho sekä marsalkka Mannerheim.
Kaivovierailta kerättiin vapaaehtoisia maksuja, joilla rakennettiin mm. kaivohuone sekä sali ja kaksi kamaria.
Virkamiehet ja säätyläiset asuttivat hotellia ja viettivät kylpylässä vilkasta seuraelämää. Rahvas asui lähialueen maataloissa. Vieraat tulivat junalla Iisalmeen ja sieltä Runniin hevoskyydillä tai Kiurujokea pitkin laivalla.
Nykyisin kylpylään tullaan omalla autolla tai matkailuajoneuvola. Aivan kylpylän lähellä matkaparkissa on kymmenen sähköpaikkaa ja parinsadan metrin päässä lisää. Kesällä matkaparkki toimii 500 metrin päässä vanhan Kartanohotellin pihalla. Paikkamaksuun sisältyy kylpylän käyttö sekä illalla että aamulla.
Uusi Runnin Kylpylähotelli on rakennettu 1980. Kylpylässä on miehille ja naisille omat saunanansa.
Allassalissa on suuri allas uimiseen ja erilaisia pienempiä porealtaita ja suihkuja niska- ja selkähierontaan.
Allassalista on aukeaa kaunis näkymä ohivirtavalle Kiurujoelle. Hallin seinistä kaksi on lasia.
Runni-instituutti kouluttaa terapeutteja ja on erikoistunut luontaishoitoihin. Kylpylässä on saatavilla hierontaa, turve- ja hunajahoitoja sekä käsi-, jalka- ja kasvohoitoja. Kylpylähotellin ravintola Mamsellissa on 265 asiakaspaikkaa. Tarjolla on aamiaisbuffet sekä noutopöydästä kello 12 alkaen. Illalla tilataan á la carte-listalta. Lauantaisin Runnissa tanssitaan orkesterin tahdissa. Muina iltoina on mm. karaokea sekä iltamia.
Varkaus: Kylpylähotelli Kuntoranta
Kuntoranna kylpylä on rauhallinen paikka, jossa ei ole liikaa kuhinaa. Kylpyläosastolle pääsee hissillä ja altaassa on nostolaite, joten kylpylä sopii myös liikuntarajoitteisille. Tavallisen uima-altaan lisäksi on poreita ja hierovia suihkuja sekä kylmäallas.
Tunnelin kautta pääsee uimaan myös lämpimään ulkoaltaaseen.
Lapsille on oma putkimallinen vesiliukumäki, joka kurvaa alas toisesta kerroksesta. Altaan vieressä on pieni kuntosali, jossa on erilaisia punnerruspenkkejä ja –telineitä sekä kuntopyöriä ja steppereitä. Allassalin vieressä on tilat monenlaisille hoidoille. Tarjolla on hierontaa, lämpöhoitoa tai turvekylpyjä. Myös kiinalaista terapiahoioa tai vaikkapa mustikkanaamiohoito.
Puuhapaikkaa lapsille ja aikuisille
Hoitojen aikana lapset voivat viettää aikaa Puuha-Areenalla. Sieltä löytyy askartelunurkkaus, peuha-alue sekä erilaisia leluja ja konsolipelejä. Pöytäpelejä on mm. ilmakiekko, biljardi ja pingis.
Tanssiravintola Aikamiehessä on kolme kattausta päivittäin. Iltaisin tanssiravintolan parketilla voi pyörähdellä elävän musiikin tahdissa jopa kolmena iltana viikossa.
Kuntoranta caravan
Kylpylähotellin vieressä on 32 talvipaikkaa matkailuajoneuvoille, joista suurin osa on omalla pensasaidalla rajattuja 100 neliömetrin alueita. Käytössä on uudet huoltotilat jossa on keittiö, oleskelu- ja vaatehuolto, WC:t ja inva WC sekä uusi kemssan tyhjennyspaikka ja ajokaivo. Karavaanareille on oma ranta-sauna sekä tilaussauna, mutta talven pakkasilla ne suljetaan ja lämmitetään vain tilauksesta suuremmille ryhmille. Rantasaunojen ollessa suljettuina kylpylähotellin palvelut sisältyvät leirintähintaa.
Laukaa: Peurunka
Laukaalla Peurungan kylpylässä viihtyvät niin lapset kuin aikuisetkin. Lapset harrastavat vesileikkejä liukumäissä, kun vanhemmat kuntoilevat jokialtaassa. Me karavaanarit otimme vain rennosti porealtaassa.
Keskellä aluetta on allas vesiputouksineen, sekä pienempi lastenallas jossa on vesiliukumäki. Näitä altaita kiertää urheilukentän tapaan 100 metriä pitkä jokiallas. Toisessa päässä on mm. porealtaita ja lammin, sekä kylmävesialtaita. Suuremman vesiliukumäen startti on 14 metriä korkeassa lasitornissa, josta on myös komeat näkymät ulos. Hallin seinille projisoidaan mm. abstrakteja avaruuskuvia. Suihkumaailmassa on mutkittelevalla käytävällä erilaisia suihkuja. Saunaosastolla on höyry- ja infrapunasauna, sekä perinteine suomalainen. Välipalaa ja juomaa saa allasbaarissa.
Hotelli Vuolakkeen pihaleirintä
Perungassa ei ole matkaparkkia. Läheisellä Hotelli Vuolakkeella on pihaleirintä ja 30 sähköpaikkaa. Käytössä on mm. vessat, suihkut, saunat ja tiskipaikka.
SFC-Keskisuomen Hietasaareen on matkaa nelisenkymmentä kilomeriä. 160-paikkaisessa Hietasaaressa on nykyisin hyvin avaraa. Aurinkopaikka kaikilla, iloitsevat Hietasaarelaiset itse nyt, kun vuoden 2009 myrskytuhot on korjattu ja urakka palkittu vuoden SFC-alue tittelillä.
Luosto: Ametistikylpylä
Hotelli Luostotunturin yhteydessä toimii Ametistikylpylä. Voit pulahtaa riekonmuotoisen monitoimialtaan aaltoihin tai ametistiluolan porealtaaseen. Saunaosastolla on suomalainen ja turkkilainen sauna, sekä rentouttavat hieronta- ja kuntosalipalvelut. Kylpyläosasto on melko pieni.
Hotellin yhteydestä löytyvät myös kaikki ravintolapalvelut. Tien toisella puolella on matkamuistomyymälöitä, kahvia sekä K-kauppa, josta saa nestekaasua.
Ametistikaivos
Kylpylä on saanut nimensä Luoston ametistikaivoksesta. Pyhä-Luoston tunturiketjuun kuuluvan Lampivaaran laella toimiva Ametistikaivos lienee ainoita jalokivikaivoksia maailmassa, jonne vierailijat ovat tervetulleita.
Talvella voit hiihtää kaivokselle tai ajaa kelkkasafarilla, rekikyydillä tai Ametistipendoliinolla.
Caravan Luosto
Luoston Caravan-puistosta on kylpylään matkaa vajaa kilometri.
Paikka vaikuttaakin äkkiseltään pienemmältä kuin on. Vaunut kätkeytyvät hyvin männikkörinteeseen kun tiestö ei ole viivoittimella vedettyä ruudukkoa vaan mukailee maastoa. Sähköpaikkoja on yhteensä 142, vieraspaikat heti alueen alkupäässä.
Huoltorakennuksia on kaksi: Ensimmäinen on heti portin pielessä. Siinä on kemssan tyhjennys. tiskauspaikka ja ekopiste roskille. Toinen huoltorakennus on alueen peräpuolella. Siellä on edellä mainittujen lisäksi vessat ja suihkut. Rakennukset eivät ole aivan uuden uutukaisia mutta toimivia. Kolmas huoltopiste on pienen matkan päässä laskettelukeskuksen päärakennuksen, Ski Knöölin alakerrassa, josta löytyvät uudemmat suihkut ja vessat sekä se karavaanareille tärkein paikka saunatila. Miesten- ja naistensaunat lämpiävät joka ilta.
Vaunualueella on hyvät grillikodat.
Nokian Eden
Kylpylähotelli Edenissä Nokialla on matavan suuri 1500 neliömetrin allasosasto.Suuressa altaassa on aaltokone ja vesiliukumäkiä on useita. Lisäksi on porealtaita, putouksia ja hierovia suihkuja.
Saunaosastolta löytyy perinteinen sauna, kostea trooppinen sauna tai tuoksusauna. Infrapunasaunan lämpösäteillä on monia terveydellisiä vaikutuksia. Day Spa -osastolta saa hemmottelua ja hoitoja. Allasbaari Bahiasta saa pikkunaposteltavaa, virvokkeita ja aivan kunnon ruokaakin, Hotellin yhteydessä on monipuoliset ravintolapalvelut.
Päätien toisella puolella on Nokian panimo, jossa valmistetaan mm. herkullisia Keisari-oluita. Panimon myymälä, Nokian Keisarikioski on avoinna ti-pe 10-17. Muutokset mahdollisia.
Camping Viinikanniemi
Edenistä itään…eikun länteen n. 4 km löytyy Viikanniemen caravan-alue.
Matkailuajoneuvopaikkoja on 120. Viinikanniemellä on sama uhkaa kuin monella muullakin kunnan omistamalla alueella. Alue aiotaan kaavoittaa mökkitonteiksi.
Oulu: Eden
Edenin Trooppisessa lämmössä on useita eri kokoisia altaita. Suurimpaan altaaseen tekee aaltokone aika ajoin mainioita maininkeja.
Pienemmistä altaista löytyy paljon erilaisia hierovia vesiputouksia ja suihkuja sekä porealtaita. Tunnelin kautta voit uida virtaavaan kanaaliin. Vastavirtaan uinti kasvattaa kuntoa. Ulkoaltaan vesi on + 15 asteista.
Altaiden keskellä kohoaa torni, joka on lasten mieleen. Tornista lasketaan alas parikymmenmetristä vesiliukumäkeä.
Saunaosastolla on perinteisen suomalaisen saunan lisäksi höyrysauna ja roomalais-iiriläinen yhteissauna, jossa on kaakeloituja lämpimiä penkkejä kahdessa kerroksessa. Tilauksesta ryhmille lämpiää turvehöyrysauna. Allasosastolla järjestetään myös ohjattua vesijumppaa ja vesijuoksua sekä vauvauintia. Allasosaton yhteydessä on allasbaari, josta saa juomia, hampurilaisia ja muuta pikkulämmintä.
Nallikarille yöpymään
Nallikarin neljän tähden caravan-alue sijaitsee aivan Edenin vieressä. Alue on avoinna ympäri vuoden. Matkailuajoneuvopaikkoja on 175 kappaletta. Alueen huolto- oleskelu- ja saunatilat ovat ajanmukaisia. Uusin huoltorakennus valmistui vuonna 2005 ja sen lähellä on hyviä vieraspaikkoja.
Ravintola Nallikari
Pienen kävelymatkan päässä rannalla on uusi ravintola Nallikari, jossa on seisova lounassalaattipöytä. Ravintola on avoinna ma-pe 11-23 la 12-23 su suljettu.
Saunatiloja on 20 ja 40 hengelle. Ulkona maljamaisen tornin huipulla on maisema-yacuzzi kahdeksalle.
Ukkohalla
Ukkohalla sijaitsee Hyrynsalmella, noin 85 kilometriä Kajaanista pohjoiseen.
Ukkohallan päärakennuksessa on Hallan Saaga-kylpylä- ja saunamaailma. Saunamaailmassa lämpenee aina vähintään neljä saunaa.
Terwasavusauna ja ulkosauna lämpenevät tilauksesta tai erillisen aikataulun mukaan esimerkiksi viikonloppuisin ja lomaviikkoina.
Allassalissa on pieni uima-allas sekä poreallas. Altailta on hienot näkymät järven yli vastapäiseen pakkasenpuremaan rinteeseen, jossa on alppimaisia mökkejä.
Alakerran saunan kaarevat lauteet on tehty järeistä käsiveistetyistä lankuista. Saunasta on näkymä ulos järvelle. Järven rannassa on kaksi puulämmitteistä ulkosaunaa ja avannot. Samaisesta rakennuksesta löytyvät kaikki ravintolapalvelut ja monodiskoa yömyöhään.
Huoneistohotelli
Matkailukeskuksen ytimeen valmistui elokuussa 2011 korkeatasoinen huoneistohotelli Ukkohalla Chalets Ski&Spa. Kaikissa huoneistoissa on oma sauna ja korkeatasoinen varustus: Iittalaa, Pentikkiä ja Marimekkoa.
Suuri vaunualue
Karavaanialueen sijaitsee Ukkohallan rinteiden välittömässä läheisyydessä. Vaunupaikkoja on paljon – 450 kappaletta. Huoltorakennuksia on kaksi ja saunoja peräti kuusi. Perhesaunoja ei varata etukäteen. Oven vieressä olevasta kilvestä näkee milloin sauna on vapaana. Järjestelmä on toiminut eikä jonoja saunaovella ole näkynyt.
Vuokatin uimahalli
Vuokatti on tunnettu hyvistä talviurheilumahdollisuuksistaan. Rinteitä ja latuja on paljon ja urheiluopiston ansiosta ne pidetään erinomaisessa kunnossa.
Jos kerran Vuokatissa pääsee kesällä lumilautailemaan, niin onhan täällä päästävä talvella uidapolskimaan. Uimahalli sijaitsee Vuokattihallissa, jossa on muutakin urheilutoimintaa.
Altaita on kaksi, uima-allas ja monitoimiallas. 25 metrin altaalla on syvyyttä 120 – 180 senttiä. Radalla viisi on vastavirtalaite. Monitoimialtaassa, jonka syvyys on 82 – 120 cm, on vesiliukumäki sekä vesihierontasuihkuja. Perheen pienimmille on oma vauva-allas. Myös monitoimialtaan matala pääty sopii pienille lapsille.
Hallista saa talvisaikaan edullista hierontaa Urheiluopiston urheiluhierojaopiskelijoilta. Päärakennuksessamme 250 -paikkainen ruokaravintola O’las sekä aulakahvio A-oikeuksin. Vuokattihallissa kahvio palvelee uima- ja urheiluhallin aukioloaikoina. Hyviä ruokapaikkoja löytyy myös Vuokatin rinteiltä, niin juurelta kuin laeltakin.
Viisi caravan-aluetta
Caravan-alueita Vuokatin seudulla on viisi, joista kaksi rinteiden juurella, uimahallin läheisyydessä.
Vuokatinrinteiden vaunualue on aivan päärinteiden juurella, lipunmyynnin ja suksivuokraamon vieressä.
Paras alue on SF-Caravan Kainuu ry:n ylläpitämä Kattivankkuri. Sähköpaikkoja alueella on 150. Yleinen karavaanarisauna sisältyy hintaan. Ja huoltorakennukset ovat tietysti hyväkuontoiset ja hyvin huolletut. Myös Kattivankkurista pääsee suoraan rinteeseen.
Yyterin Kylpylähotelli
Yyterin Kylpylähotelli sijaitsee aivan leirintäalueen vieressä. Allasosasto ei ole jättimäisen suuri. Tarjolla on turkkilaista ja suomalaista saunaa, ratauintia ja poreita. Lisäksi on kuntosali ja hoitomahdollisuuksia. Lapsille on oma pulikointiallas ja pieni vesiliukumäki. Tarjoilija kantaa janojuomaa altaan äärelle pöytiin, joissa voisi auringon paistaessa ruskettua.
Lasit läpäisevät UV-valoa. Nautinnollisinta on kuitenkin uida ulkona noin 22 asteisessa höyryävässä vedessä, lumihiutaleiden leijuessa taivaalta. Kylpylä on auki joka päivä.
Yyteri Caravan on auki ympäri vuoden
Leirintäalue sijaitsee aivan Yyterin hiekkojen ja dyynien kupeessa. Kaikkia huoltorakennuksia ei talvisaikaan pidetä avoinna. Alueella on 250 leirintäpaikkaa. Ajoneuvopaikat ovat kaikki läpiajettavia asfaltoituja taskuja.
Dyynille retkeilemään
Dyynit ovat aivan leirintäalueen vieressä. Yyterin rannoilla kiertelee useita retkeilyreittejä. Karttoja löytyi Camping-alueen toimistosta.
Kiitos kattavasta esittelystä! Juurikin allasosastoista tietoa lähdin etsimään ja löysin tästä yhdestä paikasta sen mitä etsinkin..
TykkääTykkää
OK kiitos palautteesta. Jos keksit jotain uutta niin ilmoittele:-)
TykkääTykkää