Oulujärvenkierros – viisi caravan-aluetta (+2)

20110727_a_Manamansalo_ (1617).jpg

Oulujärvi – Kainuun meri

Oulujärvi on Suomen viidenneksi suurin järvi. Järven sydämenä voidaan pitää sen retkeilyaluetta, joka koostuu Manamansalon retkeilyreiteistä ja Oulujärven vesialueista pikkusaarineen sekä monine tulipaikkoineen ja laavuineen. Retkeilyalueen keskuspaikka on Manamansalon viiden tähden leirintäalue. Oulujärveltä löytyy seitsemän caravan-aluetta. Tässä jutussa niitä on esitelty viisi. Lisäksi on Kohtauspaikka SFC sekä Paltamon golf-kentän caravan-alue.

OulujarviMAP.jpg22retkal.jpg

23retkal.jpgOulujärven pinta-ala on 928 neliökilometriä mutta keskisyvyys vain 7 metriä. Se on huomattavan matala Suomalaiseksi suurjärveksi. Rantalomailijana ja vesiretkeilijänä olemme tätä kiitelleet jokaisella kesäreissullamme.

 

20110728_b_Kultahiek_ (1926).jpgMatalilla hiekkapohjaisilla rannoilla vesi lämpiää nopeasti, vaikka ollaan näinkin pohjoisessa.

 

Pirates of the Oulujärvi

13-3-9540283.jpgOulujärvi oli tärkeä vesireitti sahatavaralle ja tervalle. Kainuusta kuljetettiin pitkillä Paltamonveneillä tervatynnyreitä Ouluun ja siitä eteenpäin maailman laivanrakennustelakoille.

 

25oulujarv.jpgPaluumatkalla monien tervansoutajien rahat päätyivät Oulujärven merirosvoille vielä 1860-luvulla. Rosvoilla oli hieman Robin Hoodmainen toimintatapa: He jakoivat osan saaliistaan kotikylänsä asukkaille. Tästäköhän johtuen kesti kauan, ennekuin konnat saatiin kiinni ja ruoskittavaksi.

 

Oulujärven laajoille mutta matalille vesille

17retkal.jpgOulujärven retkeilyalue on kokoelma merellisen aavoja järvenselkiä, pikkusaaria ja rantojen karuja hiekkadyynejä. Suomen ainoan sisävesien retkeilyalueen pinta-ala on 78 neliökilometriä, josta vain 14 km2 on maata.

19retkal.jpgLähdemme melontaretkelle keskeiseltä paikalta, Manamansalon leirintäalueelta. Meitä hellii tälläkin kertaa helle ja järvi on lähes tyyni. Mantereella kiertelee musta ukkospilvi ja jostain kuuluu kaukaista kumeata jyrinää. Ukkos- ja sadepilvet kiertävät usein suuren järven.

 

21retkal.jpgSuuntaamme tämänkertaisen melontamatkamme pienelle Kuoston saarelle.

20110727_a_Manamansalo_ (1622).jpgReimiluodolla olisi autiotupa, mutta hiukan nuo tummat pilvet kuitenkin hirvittävät. Aavalla Oulujärvellä voi nousta nopeasti kova aallokko. Kuoston saaressa on venelaituri ja kaksi laavua saaren eri päissä. Laavuja yhdistää neljäkilometrinen merkitty polku.

 

20110728_d_kalasat_ (1964).jpgKuostosta koukkaamme takaisin Manamansalon saarelle Kiloniemen kalasatamaan. Täällä on useammalle ammattikalastajalle tilat kalankäsittelyyn perkauksesta pakastukseen. Oulujärven merkitys ranta-asutuksen ruokkijana on ollut kautta historian hyvin suuri.

20110728_g-Ruununhel_ (2019).jpgAmmattikalastajien lisäksi Oulujärvi on herkullinen paikka virkistyskalastukseen. Vuoden 2011 vetouistelun SM-kilpailuissa voittajan saalis oli lähes 100 kiloa, enimmäkseen haukea ja kuhaa. Saalista tulee helposti yli oman tarpeen. Kalaa toimitetaankin usein paikallisille ammattikalastajille myyntiin.

 

Evästä mukaan ja eteenpäin

20110727_a_Manamansalo_ (1697).jpgKalasatamasta lipsuttlemme edelleen tyynessä kelissä Manamansalon retkeilyalueen pohjoispäähän. Täällä on makkaraniemen laavu, jonne pysähdymme pidemmäksi aikaa ruokailemaan ja lepäilemään.

 

20110727_a_Manamansalo_ (1729).jpgPaluumatkan melomme saaren jyrkän hiekkaisen rantatörmän viertä.

 

24oulujarv.jpgSaavumme auringon laskiessa takaisin Manamansalon leirintäalueelle, sopivasti saunomaan.

 

10sauna.jpgTilaussaunat ovat pienen Teerilammen rannalla.

 

9sauna.jpgTäällä saa saunoa ja uida rauhassa vaikka nakuna.

 

20110727_a_Manamansalo_ (1702).jpg

Manamansalon Leirintäalue

(10.5-16.9.2018)

12vaunual.jpgMetsähallituksen paikka on viiden tähden alue. Matkailuajoneuvopaikkaoja on 170, joista140 on sähköistettyä. Kaksitoista paikka on varustettu TV-liitännällä.

 

11vaunual.jpgSähköpaikat ovat asfalttitaskuissa. Suuri osa paikoista on rannan mäntymetsikössä. Kausipaikkojakin on.

 

2respa.jpgHuoltorakennukset ovat tilavia ja siistejä. Varustelu viiden tähden mukaista. Ei kuitenkaan ylihienoa, vaan luontoon sopivaa.

 

 

4huoltor.jpg20110727_a_Manamansalo_ (1554).jpgAlueella on myös tennis-, sulkapallo- ja lentopallokentät sekä minigolf ja lapsille hyvä leikkipuisto.

 

 

Maastopyörillä lammille

7ranta.jpgSeuraava päivä koittaa jälleen aurinkoisena ja alkaa aamu-uinnilla.

 

5ranta.jpgHiekkaisen rantatörmän alla on pitkä lapsiystävällinen hiekkaranta. Aurinko paistaa rantaan koko päivän aikaista aamua lukuun ottamatta. Tämän jälkeen suuntaamme maastopyörillä saaren sisäosien retkipoluille, jotka kiertelevät lampien rantoja.

 

20retkal.jpgLeirintäalueen ympäristössä on merkittyjä reittejä 17 kilometriä ja monet ovat ajokelpoisia. Suon ylittävät pitkospuut kuitenkin talutamme.

 

20110727_a_Manamansalo_ (1608).jpgSärkisen rannassa on hyvä laavu. Vastarannan niemessä olisi kota, joka käy yöpymiseenkin. Manamansalon virkistyskalastusalueella on kaikkiaan 13 lampea, joista viiteen istutetaan pyyntikokoisia lohikaloja.

 

Paluumatkalla jäämme Manamansalon päärakennukselle.

20110727_a_Manamansalo_ (1527).jpg

20110727_a_Manamansalo_ (1528).jpgVastaanoton yhteydessä on pieni elintarvikekauppa sekä ravintola ja terassi A-oikeuksin. Nautimme mielestämme hyvinansaitut uunituoreet pizzat.

20110727_a_Manamansalo_ (1780).jpg

 

Manamansalon Kultahiekat

(kesä-elokuu)

20110728_b_Kultahiek_ (1926).jpgSaaren itäranta on loivempaa, jyrkkä rantatörmä puuttuu. Kultahiekan ranta on nimensä mukainen.

20110728_b_Kultahiek_ (1928).jpgAlueella on 70 ajoneuvopaikkaa joista 30 sähköllä. Osa matkailuajoneuvopaikoista on aivan rannassa. Aamu-uinnille on lyhyt matka.

20110728_b_Kultahiek_ (1924).jpgLapsiperheetkin nauttivat hyvästä matalasta vedestä. Rannassa on vaijerirata, jolla voi roiskauttaa veteen sekä jättiläisen seikkailurata ja jättitrampoliini.

2kultah.jpgKäytössä on myös soutuvene, kanootti ja polkuvene.

20110728_b_Kultahiek_ (1927).jpgPäärakennus on rannassa ja lasitetulta terassilta aukeaa hieno näkymä järvenselälle. Ravintolassa on A-oikeudet ja lähiruoka kesä-menyy, mutta näin helteellä tyydymme kahviin ja kotipullaan.

 

Manamansalon Portti

(1.1.-31.12.)

20110728_c_Martinlahti_ (1951).jpgSaaren pohjoispäässä sijaitsevan Manamansalon Portin toimistorakennuksessa on myös ravintola ja elintarvikekauppa.

20110728_c_Martinlahti_ (1952).jpgRavintolassa on suuri terassi. Kesäkaudella esiituyy bändejä sekä vieraat itse karaokessa.

 

4helmi.jpgMyymälän alapuolella kauniissa mäntyrinteessä on kausipaikkoja.

3helmi.jpgParhaat ja helpoimmin lähestyttävät vieraspaikat löytyvät hieman kauempaa rannasta nurmikentältä. Täälläkin on hyvä hiekkaranta. Koko saarihan on suuri hiekkakasa.

 

Peurapoluille

20110728_c_Martinlahti_ (1953).jpgManamansalon Portista suuntaamme sisämaahan peurapolulle. Aluetta ovat muinoin asuttaneet saamelaiset, ennen siirtymistään vielä pohjoisempaan. Tästä on merkkinä mm. hautakiviröykkiöitä ja peuranpyyntikuoppia, joita tämäkin polku seurailee. Matkan varrella on turvekammi, nuotiopaikka ja vessa.

 

 

 

 

 

 

20110728_e_kirkko_ (1969).jpgPikku vaellus päättyy muistomerkkikirkolle. Se on vuonna 1560-luvulla rakennetun Kainuun ensimmäisen kirkon paikalle rakennettu kellotorni ja ulkoilmakirkko. Vanha kirkko poltettiin 1500-luvun lopulla ja kello varastettiin Soloveskin luostariin.

Musiikkimiehen paikka

5kassuhalonen.jpgPoistuessamme saarelta poikkeamme Kassu Halosen taidetalolla. Muusiikkimies Kassu on kotoisin Manamansalosta ja hänen taidetalossaan on vuoden aikana vaihtuva kesänäyttely, erilaisia tapahtumia ja monitaiteellista ohjelmaa. Näyttelyiden pääpaino on nykytaiteessa.

 

Oulujärven Lomakylä

(kesä-elokuu ja sop.muk.)

20110728_f_OJlomakyla_ (1981).jpgKurvaamme järven pohjoispuolitse ja takaisin kohti etelää Oulujärven länsirannan kautta.

 

6Lomakyla.jpgOlujärven Lomakylässä on sähköpaikkoja rantamännikössä 30. Saunarannassa on matala puhdas hiekkaranta.

 

20110728_g-Ruununhel_ (1990).jpgMetsäinen kangasmaasto on mukava liikkua marjastusaikaan ja muulloinkin.

 

 

Ruununhelmi

(1.1.-31.12.)

6-ruununh.jpgRannikkoa pätkä etelään ja tulemme Ruununhelmeen. Viitoituksessa seisoo Oulujärven Vapaa-aikakeskus. Leirintäoppaasta alue löytyy C:n kohdalta, Caravan Ruununhelmi!

 

5-ruununh.jpgSuurin osa vaunupaikoista on ylhäällä rantatörmän päällä.

7_ruununh.jpgNämä paikat on sijoiteltu hauskasti päivänkakkaran terälehtien muotoon. Asfalttitien päässä on pyöreä alue, josta haarautuu aidalla rajattuja taskuja matkailuajoneuvoille.

 

2-ruununh.jpgOsa matkailuajoneuvopaikoista on alhaalla nurmikkoisella niemellä uimarannan vieressä.

20110728_g-Ruununhel_ (2026).jpgSamaisen niemen kärjessä on myös pienvenesatama. Ruununhelmeen mahtuu suurempikin ryhmä. Täällä on järjestetty useita treffejä, mm. Matkailuautoilijoiden syyspäiviä. Matkailuajoneuvopaikkoja on yhteensä 314, joista 200 on sähköllä. Laajassa metsikössä ei olla kylki kyljessä.

1-ruununh.jpgMeillä on nyt suunta kotiin päin, kohti etelää. Lähtökahvit juodaan Ruununhelmen massiivisessa kolmikerroksisessa päärakennuksessa.

3-ruununh.jpgTäällä on näköalaterassia kolmessa tasossa. Rakennuksessa on myös maisemaravintola jopa 250:lle hengelle. Leivonnaiset ovat taatusti tuoreita. Siitä pitää huolen täällä toimiva perheleipomo. Mukaan saisi kotimatkalle vaikkapa täytekakun tai voileipäkakun.

 

 

20110726_a_Manamansalo_ (1427).jpg

20110727_a_Manamansalo_ (1891).jpg

www.visitkajaani/oulujarvi.fi

www.manamansalo.fi

SF-Caravan Kohtauspaikka

20110727_a_Manamansalo_ (1702).jpg