Vanamoisa Karavaanipark on avattu keväällä 2015. Uusi alue on vielä avointa kenttää mutta istutuksia on paljon. Sijainti on mukava Tallinnan satamaa käyttäville karavaanareille. Myös kaupunkiin tutustuminen onnistuu mukavasti.
Alue sijaitsee Sauen kylän laidalla lähellä Tallinnaa kiertävää kehätietä. Tallinna – Pärnu tielle on matkaa kaksi kilometriä ja keskustaan kahdeksantoista kilometriä. Rautatieasema on vajaan kilometrin päässä ja junia kulkee parhaimmillaan neljä tunnissa. Viimeinen juna Tallinnasta takaisin alueelle lähtee n. 23.00. Keskustaan menee Sauesta myös pyörätie.
Uusi siisti alue
Portin vieressä on uusi toimistorakennus ja pieni tarvikemyynti.
Toimiston yhteydessä on kahvila, olutmyyntiä ja tilava terassi.
Uudessa huoltorakennuksessa on vessat ja suihkut.
Keittiössä on tiskipöydät ja sähkö- sekä kaasuliesiä sekä pesukone. Kaikki tilat ovat avaria ja siistejä.
Vieressä on roskakatos lajitteluastioineen, moderni kemssantyhjennyspaikka sekä ajokaivo ja makeanvedenletkut.
Toisessa päässä huoltorakennusta on pukuhuone ja sauna. Löylyhuone on hieman turhan pieni mutta löylyt ovat kipakat.
Vieressä on uimalampi johon vesi tulee lähteestä. Vesi oli puhdasta ja vilpoista lämpimilläkin keleillä.
Vanamoisassa on 100 sähköpaikkaa. Osa paikoista on laatoitetuilla ruuduilla kovapohjaisen sorakäytävän varrella. Laattaruuduissa on hieman väärä suunnittelu.
Ne on tarkoitettu kahdelle ajoneuvolle, jolloin ajoneuvot ovat vierekkäin. Hiljaisempaan aikana kahden ajoneuvon ruuduissa onkin yleensä yksi matkailuauto tai vaunu vetureineen.
Sähköpaikkoja on laattojen lisäksi nurmialueella, jossa on myös telttapaikkoja sekä mökkejä. Nurmikon alla oleva verkko estää pinnan pehmiämisen sateessa.
Alueelle on ensimmäisenä kesänä kolme mökkiä mutta lisää on rakenteilla, myös suurempia huviloita, kertovat alueen omistajat Eero Kaljuste ja Monika Grau.
Alue oli ensimmäisenä kesänä auki toukokuun puolestavälistä syyskuun loppuun. Uusi alue etsii vielä muotoaan eikä kesän 2016 aikoja ole päätetty. Yöpyminen maksaa 18 e (2015) sisältäen sähköt.
Toiminta- ja leikkipuisto vieressä
Huoltorakennuksen kulmalta alkaa kahden kilometrin luontopolku. Alueella on myös kotieläimiä ja ratsastusta.
Caravan-alueen vieressä on laaja Vanamoisa vabaohukeskus, jossa on mm. leikkipuisto, koripallikenttä.
Leikkipuisto ja suuri grillikota ovat yöpyjien käytössä.
Puistoalueella on juhlahuone noin kolmellesadalle hengelle.
Sen vieressä on suuri laululava ja katsomo muutamalle sadalle hengelle.
Viiden kilometrin päähän on alettu rakentaa suurta kauppakeskusta, johon tulee tavarataloja, ravintoloita ja kauppoja, mm. IKEA.
Kotisivut myös suomeksi: caravanpark.ee, info@caravanpark.ee
Yksi kommentti artikkeliin ”Vanamoisa Karavaanipark – Uusi alue lähellä Tallinnaa”