Viroon uusi matkaopas

20120813_Tallin_ (1827).jpg

Suomalaiset ovat ahkeria Vironkävijöitä. Enemmistö käy kuitenkin vain Tallinnassa. Käymättömiä paikkoja riittää. Huhtikuun lopussa ilmestyi uusi 304-sivuinen matkaopas Viroon.

Viro.jpg

 

Kirja kertoo Viron 15:sta maakunnasta sekä Tallinnasta. Opas esittelee mm. 900 nähtävyyskohdetta sekä 50 matkailuneuvontaa. Karttoja on 80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20120813_Tallin_ (1671).jpg

20161105ParnuE-173.jpgKirja antaa paljon tietoa Viron monivaiheisesta historiasta ja opastaa museoihin, laululavoille, muistomerkeille, vanhoille kujille, kyliin ja kaupunkeihin. Kattava opas johdattaa Viron kauneimpien nähtävyyksien äärelle:

20120811_E_Saka_ (1522).jpgIdyllisiin kyliin, kalkkikivirannoille, hyvin hoidettuihin kartanoihin tai vaikkapa tutkimaan harvinaisia kasveja.

20120811_F-Altja_ (1600).jpgVirossa etäisyydet ovat mukavan lyhyitä. Saarenmaan kaislakattoisista mökeistä ole pitkä matka Peipsijärven rannan vanhauskoisten rukoushuoneisiin.

20140627_bKivitalu-1041.jpg

Pyöräily sujuu Virossa kevyesti. Korkeuserot ovat pieniä ja kyliä on taajassa.

Kirjan koko on mukava 14 x 24 cm. Se mahtuu mukavasti kaupunkikierroksella kassiin tai polkupyörän etulaukkuun.

TILAUS KARTTAKESKUKSEN VERKKOKAUPASTA:

https://www.karttakauppa.fi/fi/viro-matkaopas-ja-kartat/F204470/dp

Viro.jpg

 

Yksi kommentti artikkeliin ”Viroon uusi matkaopas

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s