Syöte – Suomen eteläisin tunturialue

245_Isosyote_PikkuSyote_270308.jpgKeskeisellä paikalla Pohjois-Suomen Pudasjärvellä riittää rinteitä kahden tunturin verran. Syötteen kansallispuiston ja Iso-Syötteen retkeilyalueen erämaissa ladutkaan eivät lopu kesken.

Syötteen luontokeskus

272_SyotteenKansPuisto_270308.jpgTutustuminen Syötteen alueeseen aloitamme Metsähallituksen Luontokeskuksessa, joka sijaitsee vajaan kilometrin päässä Iso-Syötteen caravan-alueesta. Maksuton näyttely kertoo esinein, kuvin ja äänin geologiasta, asutushistoriasta ja nykypäivästä. Oppaat auttavat myös retkien suunnittelussa esimerkiksi vuonna 1852 rakennetulle Rytivaaran torpalle, joka on nyt entisöity.

Opastuskeskuksessa on ravintola ja keskuksesta voi ostaa metsästys, kalastus ja moottorikelkkalupia ja karttoja.

Yhteensä yli 20 rinnettä

Iso-Syöte

246_Isosyote_PikkuSyote_270308.jpgSuomen hiihtokeskusyhdistys valitsi Iso-Syötteen vuoden 2012 parhaaksi hiihtokeskukseksi.

179_Rinne_IsoSyote_270308.jpgRinteiden profiilit ovatkin maan monipuolisimpia. Hissejä on kahdeksan ja rinteitä 17.

108_Rinne_IsoSyote_270308.jpgNaru- ja mattohissit ovat ilmaisia ja alle 7-vuotiaille kaikki hissit. Lumetus tapahtuu nykyisin nopeasti tunturin juurelle rakennetun tekojärven vedellä.

IsoSyote1.jpgVanhempana laskijana viihdymme perinteisissä rinteissä. Aluksi revitellään muutama kerta Sporttirinteiden punaisissa ja mustissa rinteissä.

IsoSyote2.jpg138_Rinne_IsoSyote_270308.jpgFreeride on metsään raivattu vapaalaskualue jossa on keskitalvella paksulti luonnon puuterilunta. Täällä ei kannata kaatua järjestelmäkamera kaulassa!

142_Rinne_IsoSyote_270308.jpgKun harvoinlaskevan jalat väsyvät, verrytellään loppupäivä 1200-metrisissä loivemmissa Nautiskelurinteissä.

128_Rinne_IsoSyote_270308.jpgNuoremmat laskijat suuntaavat suoraan SnowParkkiin tai JibParkkiin. Täällä on Boxeja, cornereita, erilaisia pressejä, reilejä, bonkkeja, spineja, dance floor. Edellä mainittuihin termeihin voi tarvittaessa pyytää suomennosta nuoremmilta laskijoita.

107B_Rinne_IsoSyote_270308.jpgPerheen pienimmille avattiin Joulukuussa 2015 Lumimaan laajennus. Pituutta uudella perherinteellä on lähes puoli kilometriä. Sadan metrin leveys helpottaa erilaisten tapahtumien järjestämistä. Perherinteiden hissikapasiteetti kolminkertaistui. 20120416_Syote_ (183)LORES.jpgAnkkurihississä on kaksi poistumispaikkaa ja hissiltä pääsee laskemaan suoraan Syöteresortin caravan-alueelle.

Pikku-Syöte

201B_PikkuSyote_270308.jpgPikku-Syötteen rinteetkin kohoavat lähes 390 metrin korkeuteen. Rinteet jakautuvat kahteen alueeseen. pikkuSyote1.jpgHotellin edustalla on pohjoisrinteet ja vaaran takana länsirinteet. Lumilautailijoille on oma rinne.20120416_Syote_ (199).jpg Junnuparkki on rakennettu täysin erilleen isosta parkista pitäen sisällään leveitä pressejä ja helppoja bokseja. 226_Rinne_PikkuSyote_270308.jpgAnkkurihissejä on neljä ja lapsille helppo naruhissi. 218_Rinne_PikkuSyote_270308.jpgLänsirinteiden ala-asemalla kahvionvieressä voivat perheen pienimmät laskea pulkkamäkeä. 231_PikkuSyote_270308.jpgRinteiden ulkopuolelta löytyy myös hyviä puuterilumireittejä. Kun laskee länsi-rinteiden huipulta etelään, tulee vaaraa kiertävälle ladulle, jota pitkin pääse helposti takaisin hissille.

182_LänsiPikkuSyote_270308.jpg

Ravintoa laskijoille

Jos perhe hajoa eri rinteisiin lakemaan, on ruoka-aikana mukava kuitenkin kokoontua yhteen. Iso-Syötteen juurelta löytyy kaksi rinneravintolaa: 20120416_Syote_ (220).jpgRomekievari on päärinteiden ja Parkin juurella. 061_caraHuolto_IsoSyote_270308.jpgPärjänkievari on rinteiden toisella laidalla, caravan-alueen vieressä. 222_Rinne_PikkuSyote_270308.jpgPikku-Syötteen juurella on kahvila. 20120416_Syote_ (176).jpgMolempien rinteiden huipulla on ravintola hotellin yhteydessä. pikkuSyote5.jpg238_PikkuSyote_270308.jpgPikku-Syötteellä on seisovapöytä kahdesti päivässä.

Laaja latuverkosto ja laajat maisemat

KansPuist3.jpgSyötteen alueella kiertelee noin 120 km sekä luisteluhiihtoon että perinteiseen hiihtoon soveltuvia kunnostettuja latuja. 253_SyotteenKansPuisto_270308.jpgMaasto on erittäin kaunista, paikoin jopa erämaista. Ladut ovat mäkisiä, osin melko vaativaakin. Latujen varsilla on useita taukopaikkoja kuten laavuja, päivä- ja autiotupia. Erilaisia valmiita lenkkejä on toistakymmentä.

244_Isosyote_PikkuSyote_270308.jpgIso-Syötteen huipulla kiertää vaativa valaistu latureitti, Huipunlatu. Tämä näköalalatu on hyvä kovien pakkasten aikaan, sillä huipulla pakkasta on selvästi vähemmän kuin alhaalla laaksoissa. 103_Rinne_IsoSyote_270308.jpgIso-Syötteen karavaanialueelta muutaman sadan metrin päässä on maastohiihtokeskus, jonka SM-ladut ovat valaistuja. Kevättalvella ylläpidettävän Ahmakallion lenkin varrella sijaitsee Ahmakallion näkötorni. Lenkki on maisemallisesti ehkä koko alueen kaunein.

Kaksi aluetta karavaanareille

Iso-Syöte

SyoteResort1.jpgIso-Syötteen caravan-alue on nykyisin nimeltään Syöteresort Caravan. 181_Rinne_IsoSyote_270308.jpgAlueella on yli 350 matkailuajoneuvopaikkaa aivan tunturin juurella. Osaan paikoista pääsee laskemaan suoraan rinteestä. 053_caravan_IsoSyote_270308.jpgVaunualueelta pääsee myös suoraan kansallispuiston latu- ja kelkkareitistöille. 174_Rinne_IsoSyote_270308.jpgCaravan-alueen toimisto sijaitsee ravintola Pärjänkievarissa. Rakennuksessa on myös huoltotilat, nuorisotilat ja tilaussaunat.

SyoteResort2

Toinen huoltorakennus Marja on vaunualueen toisella laidalla. Caravan-alueella on automatisoitu paikkakohtainenähkönkytkentäjärjestelmä. WLAN-verkko kattaa koko alueen. Uudessaa lisärakennuksessa on kaksi tilaussaunaa. Ne ovat kooltaan noin kuuden hengen saunoja.

Pikku-Syöte

206_Caravan_PikkuSyote_270308.jpgPikku-Syötteen matkailuajoneuvoalue tunnetaan myös nimellä Syötekeskus. Rinteiden lähellä sijaitsevalla alueella on 150 sähköistettyä paikkaa.

201C_Caravan_PikkuSyote_270308.jpgKeskellä aluetta on hirsinen huoltorakennus saunoineen ja grillikota. 204_Caravan_PikkuSyote_270308.jpgHintaan sisältyy myös hotellin kuntosalin vapaa käyttö.

213_Caravan_PikkuSyote_270308.jpg

170_Rinne_IsoSyote_270308.jpg